باسمه تعالي


خبرنامه كتابخانه


دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد

يكي از مراكز مهم و قدرتمند در هر واحد دانشگاهي كه نشانگر ارزش گزاري به علم و پژوهش مي باشد وجود كتابخانه است. لذا با توجه به فعاليت 27 ساله اين واحد دانشگاهي و به منظور برقراري ارتباط و تعامل ميان كتابخانه و استفاده كنندگان، انعكاس فعاليتها و خدمات آن و تشويق براي استفاده بيشتر از امكانات ما را بر آن داشت كه اين امر را در قالب يك خبر نامه در حد بضاعت خودمان به صورت ماهيانه انتشار و ارائه نماييم. به اميد خدا اين مهم محقق و اولين شماره آن به شما مخاطبان محترم ارائه مي گردد، اميد است كه با ارائه نظرات خود ما را در خدمت رساني بهتر ياري فرماييد.

محسن زاهدي رئيس كتابخانه

مختصري از تاريخچه كتابخانه دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد:

در سال 1361 دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد به رياست مرحوم حاج آقا فهمي در دبيرستان خواجه نصير الدين طوسي واقع در خيابان سعدي بروجرد افتتاح گرديد، كه در سال 1362 در فضايي بسيار محدود و با تعدادي كتب اهدايي كتابخانه اين واحد راه اندازي شد. در سال 1366 با احداث اولين ساختمان ملكي دانشگاه، فضايي با مساحت 50 متر مربع بدون سالن مطالعه به عنوان مخزن كتابخانه اختصاص يافت. با توجه به گسترش كتابخانه و نياز به ساختمان جديد در سال 1369 با احداث ساختمان جديد در ميدان مدرس فضايي بالغ بر 680 متر مربع به كتابخانه اختصاص داده شد كه شامل مخزن كتاب و سالن مطالعه برادران و خواهران بود و با تاسيس مجتمع امام خميني در سال 1381 قسمتي از كتابخانه به مجتمع دانشگاهي امام خميني انتقال يافت و در سال 1386 ساختمان جديد كتابخانه در مساحتي بالغ بر 3450 متر مربع افتتاح و راه اندازي گرديد كه همزماني افتتاح آن با رحلت جانگداز حجت الاسلام سيد داوود فهمي بنيانگذار دانشگاه آزاد واحد بروجرد اين كتابخانه به نام ايشان نامگذاري گرديد.

لازم است از زحمات كليه كساني كه در راه پيشرفت و گسترش كتابخانه اين واحد زحمت كشيده اند خصوصا آقايان دكتر محمد تقي گودرزي، دكتر حاتمي، دكتر محسن حميدي كمال تشكر و قدرداني به عمل آيد.

 

خبرنامه داخلي كتابخانه

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد داراي دو كتابخانه مي باشد:

1.        كتابخانه دانشكده پيراپزشكي با تعداد 28215 جلد كتاب و 68 نشريه در خدمت دانشجويان رشته هاي پيراپزشكي است.

2.       كتابخانه مجتمع امام خميني داراي 59719 جلد كتاب فارسي، 9100 جلد كتاب لاتين، 2252 پايان نامه فارسي، 40 پايان نامه لاتين و 4988 كتاب الكترونيكي مي باشد. اين كتابخانه شامل بخشهاي زير مي باشد.

 

2.1.            مديريت كتابخانه:

مديريت، سازماندهي، كنترل و نظام بخشي بر مجموعه كتابخانه، نظارت و كنترل برنامه ريزي ارتباطات و مكاتبات ميان كتابخانه و خارج از آن، هماهنگي و ارتباط ميان كتابخانه و حوزه معاونت پژوهشي و رياست دانشگاه، نظارت بر حسن اجراي وظايف كلان كتابخانه، هماهنگي و نظارت بر برگزاري نمايشگاههاي كتاب و ... بر عهده مديريت كتابخانه مي باشد.

2.2.           بخش مخزن:

مخزن كتابخانه در طبقه زيرزمين كتابخانه قرار دارد و فضايي بالغ بر 600 متر مربع را به خود اختصاص داده است. كليه كتاب هاي اين بخش غير مرجع بوده و به صورت سيستم بسته مي باشد. چيدمان كتابهاي اين بخش بر اساس رده بندي كنگره مي باشد. وظايفي از قبيل دريافت سفارش درخواست كتاب كه از بخش امانت برادران و خواهران از طريق چاپگر ارسال مي گردد و با كنترل قفسه ها در صورت موجود بودن كتاب مربوطه از طريق بالابر برقي به بخش مورد نظر ارسال مي گردد تا در اختيار مراجعين قرار گيرد. همچنين كتاب هاي برگشتي از بخش امانات به اين بخش ارسال مي شود و در جاي مربوط به خود در قفسه فايل مي شود.

2.3.          بخش امانت و سالن مطالعه:

بخش امانت و سالن مطالعه به دو بخش مجزا تقسيم مي شوند: بخش امانت و سالن مطالعه برادران در طبقه اول ساختمان و بخش امانت و سالن مطالعه خواهران كه در طبقه دوم قرار گرفته است. اين بخش كاملا مكانيزه بوده و كليه اطلاعات كتابها و كارتهاي عضويت بر روي سيستم ثبت گرديده و كليه اعمال امانت و جستجوي كتاب از طريق كامپيوتر و نرم افزار سيستم پارس آذرخش انجام مي پذيرد.

2.4.           جستجوي كتابهاي كتابخانه:

2.4.1.        به صورت حضوري و مراجعه به كتابخانه و جستجوي كتاب از طريق كامپيوتر مي باشد كه درخواست آنها به مخزن ارسال و با انتقال كتاب به بخش امانت در اختيار درخواست كننده قرار مي گيرد.

2.4.2.        به صورت غير حضوري كه با مراجعه به وب سايت كتابخانه با آدرس 217.219.210.131 به جستجوي كتاب مورد نظر پرداخته، در صورتيكه كتاب مذكور جزء منابع كتابخانه باشد مي توان از امانت بودن و يا نبودن آن مطلع گرديد و در صورت نياز جهت استفاده و امانت بردن آن حضورا به كتابخانه مراجعه نمود.

2.5.           بخش فني و فهرست نويسي:

بخش فني و فهرست نويسي طبقه اول ساختمان كتابخانه قرار دارد. وظايفي از قبيل آماده سازي و ثبت كتاب در دفاتر ثبت كتابخانه سازماندهي منابع اعم از فهرست نويسي توصيفي و تحليلي، رده بندي و آماده سازي منابع در اين بخش انجام مي گيريد، فهرست نويسي بر اساس قواعد انگلو امريكن و با استفاده از نظام رده بندي كتابخانه كنگره آمريكاست. فرايند فهرست نويسي به صورت رايانه اي و با استفاده از نرم افزار پارس آذرخش صورت مي پذيرد. اين بخش مجهز به يك خط اينترنت بوده و از كتابخانه كنگره آمريكا و كتابخانه ملي جهتISO براي فهرست نويسي كتب استفاده مي نمايد.

2.6.           بخش مرجع:

بخش مرجع نيز در طبقه اول ساختمان كتابخانه قرار دارد. كتابهاي مرجع كه شامل فرهنگ ها، دايره المعارف ها، اطلس ها، دستنامه ها ، نقشه ها و ... مي باشند در اين بخش قرار دارند. سيستم به صورت قفسه باز و نظام رده بندي كنگره آمريكا مي باشد. علاوه بر كتابهاي مرجع مجلات داخلي و خارجي و پايان نامه هاي دانشجويي در اين بخش قرار دارند.

2.7.          كتابخانه ديجيتال:

كتابخانه ديجيتال در طبقه دوم كتابخانه واقع شده است و مجهز به 18 كامپيوتر، براي استفاده اساتيد و دانشجويان ارشد مي باشد. از طريق IP هاي وليد جهت استفاده در محيط دانشگاه بدون نياز به پسورد ارائه خدمات مي نمايد. همچنين براي اساتيد با اختصاص Username و Password امكان استفاده از كتابخانه ديجيتال در خارج از محيط دانشگاه فراهم مي باشد. اين پايگاه اطلاعاتي با همكاري ناشرين بزرگ بين المللي و كتابخانه هاي مهم دنيا حاوي مقالات و مجلات معتبر بين المللي و كتاب مرجع مي باشد. اين بخش محل نگهداري CD هاي آموزشي نيز مي باشند، كه اطلاعات CD ها وارد كامپيوتر شده و از طريق نرم افزار كتابخانه قابل بازيابي مي باشد. همچنين در اين بخش نيز نرم افزار نمامتن كه حاوي مقالات، مجلات، نقدها و گفتگوهاي داخل كشور مي باشد كه اطلاعات به صورت تمام متن و PDF در اختيار مراجعين قرار مي گيرد.

2.8.          كتابخانه الكترونيكي ساما:

كتابخانه الكترونيكي كتابخانه اي است كه در آن مواد اطلاعاتي به جاي كاغذ و يا ساير رسانه ها به شكل الكترونيكي ذخيره شده اند. اساس اين كتابخانه ها ذخيره مدارك به شكل الكترونيكي و نيز به استفاده الكترونيكي است. كاربران اصلي كتابخانه الكترونيكي واحد بروجرد دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد و اساتيد دانشگاه مي باشند. با توجه به اينكه كلاسهاي دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد معمولا در روزهاي پاياني هفته تشكيل مي شوند حضور فيزيكي اين دانشجويان در دانشگاه كمتر از بقيه دانشجويان مي باشد و به همين دليل كمتر مي توانند در كتابخانه حضور يابند و از كتابخانه استفاده نمايند. در چنين شرايطي ضرورت وجود كتابخانه الكترونيكي نمايانتر مي شود. در كتابخانه الكترونيكي زمان و مكان مفهومي ندارد و اطلاعات موجود در اين كتابخانه در تمامي روزهاي هفته و در تمامي ساعات شبانه روز در هر مكاني در دسترس كاربران مي باشد. كتابخانه الكترونيكي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد در ارديبهشت سال 1390 راه اندازي شد.